Конспекти уроків зарубіжної літератури
Презентація уроку на тему "Романтизм"
ТЕМА: М.Ю.Лермонтов. Мотиви свободи та самотності у творчості
російського поета.
МЕТА: поглибити знання учнів про життя та творчість
М.Лермонтова;
розкрити причини його самотності, волелюбні прагнення
поета;
розвивати мовленнєву культуру
учнів, вміння аналізувати ліричні
твори; виховувати бажання протистояти бездуховності,
жорстокості, лицемірству.
ОБЛАДНАННЯ: 1. Хрестоматії «Зарубіжна література .9 клас».
2. Збірки поезій М.Лермонтова.
3. Презентація «М.Лермонтов…»
ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань і формування на їх основі умінь та
навичок.
ЕПІГРАФ: Надішліть
заради поезії святої Лермонтова хоч
один том,
велику
– превелику радість пришліть…
Т.Шевченко (із листа до друзів)
У
Лермонтова є надзвичайна глибина морального почуття,
дух
пошуку істини.
Л.Толстой
ХІД УРОКУ:
І. Актуалізація опорних знань учнів за гронуванням на
тему: «М.Ю.Лермонтов». (Слайд
4 )
Учні по черзі
коментують слова-асоціації.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Слово учителя: Поезія М.Лермонтова – це диво, яке бере в полон багато
поколінь читачів. Що ж такого незвичного є в ній, якщо Т.Шевченко у листі до
друзів із заслання писав… (епіграф)?
Л.Толстой начебто
відповів на наше питання (епіграф).
Яка ж тематика його
творів?
ІІІ. Робота над темою уроку.
1. Робота над схемою «Провідні мотиви лірики М.Лермонтова». (Слайд
5)
2.
Слово
учителя: Особливе
значення в поезії Лермонтова мають мотиви самотності і свободи. Самотність –
мотив, що пронизує майже всю творчість Лермонтова і пов’язаний з неприйняттям
його героєм оточуючого світу. Які витоки цього почуття?
3.
Перегляд
і читання матеріалів презентації «Причини
появи мотиву самотності в ліриці М.Лермонтова». (Слайди
6-7)
Висновки учнів:
-
Таким
чином, головні причини появи мотиву самотності у творчості М.Лермонтова
визначені його долею: смертю матері; розлукою з батьком; нерозумінням бабусею
трагічності долі внука, його бажання спілкуватися з батьком; хворобливістю
хлопчика і неможливістю спілкуватися з однолітками; нещасливим коханням;
неприйняттям поета світським колом.
4. Слово учителя: Які ж поезії М.Лермонтова
найбільш повно відображають мотив самотності? Надаємо слово нашим літературознавцям.
5.
Виразне
читання й аналіз віршів М.Лермонтова за орієнтовною схемою (Слайд
8 ) групами літературознавців.
І гр. – «Парус»
Коментар: Поезія
«Парус» може стати епіграфом до всієї лермонтовської поезії. Ліричний герой не
чекає життєвих труднощів, а просить їх, тому що саме в них його спокій.
Мотив самотності («Парус одинокий») тісно пов’язаний із
мотивом свободи, що виражено у виборі життєвого шляху, у потязі до боротьби, до
пошуку невідомого (епітет « мятежный »)
ІІ гр. – «На севере диком»
Коментар: Сосна
символізує людину, що в оточуючому світі відчуває глибоку самотність. Сон
сосни, що «стоит одиноко», про таку ж
самотню пальму в іншому краю говорить про почуття безвихідності, адже їм ніколи
не бути разом. Антитеза підкреслює трагічність змісту.
ІІІ гр. – «Тучи»
Коментар:
Лермонтов вбачає подібність власної долі, свого вигнання на Кавказ із долею
хмар. Але в останній строфі поет протиставляє себе «вечно
свободным » хмарам, тому що
він зовсім не вільний. Риторичні питання другої строфи пояснюють причини
вигнання ліричного героя «с милого севера в сторону южную».
ІV гр. – «Листок»
Коментар: Листок – символ вимушеного поневіряння. Він
уособлює самого поета, його почуття, стан душі, переживання. Дубовий листок
викликає співчуття у читачів, тому що він «один» і «вырос
в отчизне суровой». Але листок не
знаходить співчуття у самозакоханої чинари, як і сам поет не відчуває
підтримки, так самео «жестокою бурей гонимый».
V
гр. – «Утес»
Коментар:Нерозділене
кохання може заставити плакати навіть «утес-великан», надто вже різні «тучка золотая» і «старый утес».
6.
Виразне
читання поезії М.Лермонтова «И скучно и грустно» мовою оригіналу та бесіда за прочитаним.
-
Яким
зображено ліричного героя ?
( Герой переживає величезне
розчарування, самотність, конфлікт зі світом. Він прагне повнокровного життя,
пристрасного кохання).
-
У
чому полягає його конфлікт із навколишньою дійсністю? (Герой розуміє примарність і фальш пристрастей, кохання, самого життя,
що не має духовного змісту, мети).
-
У
чому особливість композиції поезії? (Вірш
побудований у формі внутрішнього монологу героя).
-
Які
засоби використовує автор для передачі стану героя? (Форма вірша – запитання і відповіді, діалог ліричного героя самого із
собою. Риторичні запитання, окличні, неповні речення, умовчання, тире і
багатокрапка є свідченням особистої драми, яку переживає герой).
-
Який
художній прийом використовує автор? Наведіть приклади. (Прийом антитези: нудно-бажання, кохання-тимчасові відносини,
радість-муки, життя-жарт).
-
Знайдіть
байронічні мотиви у вірші. (Конфлікт героя зі світом, мотиви суму і трагізму,
розчарування, потяг до високих ідеалів).
-
У
чому полягає автобіографічність вірша?
(Вірш написано у 1840р., це період складних стосунків М.Лермонтова із
вищим світом).
7. Перегляд
відеоролика «Выхожу
один я на дорогу» з романсом Е.Шашиної у виконанні В.Крамарчука.
8.
Бесіда
з учнями за змістом вірша.
-
Яка
композиція вірша? (Вірш
поділений на 2 частини: 1ч. – гімн красі, гармонії свобідної та могутньої
природи, що не знає протиріч; 2 ч. – людське суспільство, у якому немає «волі
та спокою»).
-
Який
настрій ліричного героя? (Він сумний, його «серце з болю завмирає…»
Герой прагне до волі та спокою, але їх немає в реальному житті).
-
Символом
чого є «крем’яна путь»? (Символ важкого шляху болю і страждань,
образ долі авторі і образ людської долі взагалі).
-
Про
що мріє ліричний герой?
(«Щоб крізь ніч…»)
-
Символом
чого є «дуб зелений»?
(Символ вічності)
-
Який
філософський зміст вірша?
(Ліричний герой, як мандрівник у
Всесвіті, прагне до гармонії духовного і природного життя. Буденність не
спроможна приземлити й упокорити піднесену сутність людини).
-
Ваші
враження від романсу. Чи відповідає музика
поезії М.Лермонтова?
-
Прокоментуйте слова Тараса Шевченка:
«Ніч місячна, тиха, чарівна ніч. Як прекрасно, вірно
гармоніювала ця чарівна пустинна картина з чарівними віршами Лермонтова, які я
мимоволі прочитав кілька разів як найкращу молитву Творцеві…»
9.
Слово
учителя:
-
Отже,
ми побачили, що дійсно мотив самотності у творах М.Лермонтова тісно пов’язаний
із мотивом свободи.
Можливо, людина тому самотня, що
тільки у внутрішньому світі вона почувається вільною.
«Як кожний справжній… поет,
М.Лермонтов сповідався в своїй поезії і, перечитуючи томи його творів, ми можемо
прочитати історію його душі й зрозуміти його як поета й людину», - писав І.Андроніков у статті «Образ Лермонтова».
ІІІ. Рефлексія.
1. Бесіда.
-
У
чому особливість лірики Лермонтова?
-
Які
художні прийоми використовує автор?
-
Які
мотиви домінують у творчості Лермонтова?
2. «Мікрофон»
Завершіть речення: «Поезія М.Лермонтова, на мою думку,…»
ІV. Домашнє
завдання.
1. Вивчити напам’ять вірш М.Лермонтова (на вибір).
2. Зробити повідомлення на тему: «Українські митці про
Лермонтова та його творчість».
3. Створити ілюстрації до віршів М.Лермонтова (за вибором).
Джерела:
1.
М.Ю.Лермонтов.
Сочинения , т.1. М., «Правда», 1988.
2.
М.Ю.Лермонтов.
Пленный
рыцарь. М., «ЭКСМО-ПРЕСС», 1998.
3.
Л.А.Чередник.
Зарубіжна література. Авторські уроки. 9 клас. Видавництво «Ранок», 2009. с. 199-203.
4.
О.Г.Куцінко.
Зарубіжна література. 9 клас. Видавництво «Основа», 2010, с.92, 113-114.
5.
О.М.Ніколенко,
І.Л.Смолій. Зарубіжна література. 9 клас. Видавництво «Ранок», 2009. с.207-214.
6.
Інтернетресурси.
Урок в 9 класі
ТЕМА: Джордж Гордон Байрон.
Поема «Мазепа». ЇЇ історична
основа та романтичний міф. Риси романтичного героя в
образі Мазепи.
МЕТА: познайомити учнів із
змістом поеми Джорджа Гордона
Байрона «Мазепа», показати поєднання у творі
історичних подій та поетичного вимислу; розкрити
риси романтичного героя в образі Мазепи;
розвивати навички самостійної роботи, виразного читання, логічного мислення,
переказу; виховувати повагу до історичного минулого своєї Батьківщини, постаті
гетьмана
І.Мазепи.
ОБЛАДНАННЯ: 1) презентація до уроку на диску;
2) портрет Байрона;
3) портрет Мазепи – гетьмана;
4) текст поеми «Мазепа» у перекладі Дм.
Загула.
ТИП УРОКУ: Урок – дослідження.
Епіграф: Байрон малює Мазепу з симпатією як людину сміливої
вдачі
і могутньої волі, постать безумовно романтичну
і
титанічну, але аж ніяк не похмуро-демонічну.
К. Шахова
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань.
«Мозковий штурм»
-
Який художній напрям в літературі ми вивчаємо? Дайте його
визначення.
-
Яким постає у творах образ романтичного героя? (Див.
словник в підручнику).
-
Творчість якого поета ми вивчаємо?
-
Назвіть вивчені вами твори Байрона.
-
Яким постав перед нами образ Прометея у поезії Байрона
«Прометей»?
(Це титан -
богоборець, який утілює думки автора про свободу, перетворення світу на
духовних засадах, високе покликання особистості).
-
А що означає вираз «байронічний герой»?.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Оголошення теми, мети уроку.
1. Слово вчителя
В творчому доробку Байрона, як ви пам’ятаєте, є не
тільки поезії, але й поеми, серед яких важливе місце займає ліро-епічна поема
«Мазепа», написана поетом у 1818р. під час перебування в Італії. Саме ця поема
відкрила європейцям невідому Україну.
2. Бесіда
-
Чи не здивувала вас назва поеми?
-
Що вам відомо з уроків історії України в 8 класі про
Мазепу, його заслуги в розвитку культури України?
(Виступ
групи істориків і мистецтвознавців).
ІІІ. Робота над темою уроку.
1. Слово вчителя і
презентація портрета Мазепи
Французький дипломат Жан де Балюз після зустрічі з
гетьманом у Батурині писав у своєму листі: «… Я був гостем князя Мазепи, котрий
мав у цій країні найвищу владу».
Англійський письменник Д.Дефо
у книжці про Петра І зазначав: «Мазепа не має королівського титулу, але він був
рівний королю Августу, а за якихось обставин і перевищував його».
Шведський полковник Карл І
Клінгспор писав: «… Мазепа був значною особистістю, і його ім’я знали далеко
поза межами країни, якою він володів».
2. Бесіда
Де ж Байрон запозичив сюжет поеми «Мазепа»?
(Із праці
Вольтера «Історія Карла ХІІ»).
3. Доповнення вчителя
Вольтер називав Мазепу поляком,
зробив про вокативне доповнення про дикого коня, який примчав героя через
кілька днів на береги Дніпра, що зробило історію із життя молодого Мазепи
неймовірною, міфічною.
А що
ж було правдою, а що вигадкою у творі?
Справді
молодий красень Мазепа служив у польського короля, закохався у шляхтянку Олену
Загоровську й зруйнував її сім’ю. Але навряд чи ображений чоловік насправді міг
прив’язати коханця голим до коня і пустити на волю Божу.
4. Робота над таблицею
«Історична основа і романтичний міф».
(Заповнити ІІ гр. таблиці).
5. Бесіда за змістом поеми
із використанням цитат, виразного читання, переказу.
-
Якою ж ми побачили історію мазепи у поемі Байрона?
-
Як починається поема?
-
Яким автор зображує шведського короля?
-
Яким зображено гетьмана на початку твору?
-
Чому так піклується про коня?
-
Що ще зробив Мазепа перед відпочинком?
-
Якої думки Карл ХІІ про гетьмана? Зачитайте.
-
Яку історію розповів Мазепа королю?
-
Перекажіть близько до тексту історію кохання Мазепи і
Терези, силу почуття.
-
Як польський шляхтич розправився з пажем?
-
Як Мазепа опинився в Україні?
-
Опишіть незвичну «подорож» Мазепи.
(Робота з репродукцією картини
О.Верне «Мазепа, оточений табуном диких коней»
-
Який момент поеми
зображений у творі? Доберіть цитати з твору).
-
Якими подіями закінчується твір? Якою постає у творі
Україна?
-
Що можна сказати про композицію твору (слайд).
6. Узагальнення за образом
Мазепи.
-
Доведіть, що в образі Мазепи є риси байронічного героя
(Див.таблицю).
(М. самотній, нескорений, вільнолюбний бунтар із
страдницькою душею, похмурий, подібний на Прометея, у якого також «гордий дух і
нескора, що їх і небо не поборе», «дух бунтарства»).
- Чи погоджуєтесь ви з
характеристикою Мазепи, даною в епіграфі до уроку?
7. Слово вчителя
У поемі Байрона ви помітили
багато символів (слайд). Що вони означають і яке значення мають для розуміння
образу Мазепи?
(Всі вони мають відношення до долі Мазепи і
характеризують його як байронічного героя).
8. Розповідь мистецтвознавців про
втілення образу Мазепи в мистецтві (див.слайди): живопис, література, музика.
IV. Узагальнення.
-
«Мікрофон»
-
Які ваші враження від поеми Байрона «Мазепа».
Очікувані результати:
Учень:
-
переказує зміст поеми «Мазепа», визначає її історичну
основу та романтичний міф;
-
називає риси байронічного героя в образі Мазепи;
-
висловлює особисте ставлення до проблем, що порушуються в
поемі, аргументуючи свою точку зору прикладами та цитатами з тексту;
-
виразно читає поему.
V.
Домашнє завдання.
Виписати цитати для
характеристики образу Мазепи. Написати твір-мініатюру «Хто для мене Іван
Мазепа?»
ТЕМА: А.Конан Дойл «Пістрява стрічка». Шерлок Холмс як
безпосередній учасник розв’язання сімейного конфлікту в
оповіданні.
МЕТА: - допомогти
учням усвідомити ідейно-художній зміст твору,
роль Шерлока Холмса в оповіданні;
-
розвивати
образне та логічне мислення, уміння висловлювати свої думки, аналізувати текст.
Розвивати творчі здібності школярів;
-
сприяти
формуванню допитливості, прагнення до розвитку своїх розумових здібностей,
любові до читання художньої літератури.
ОБЛАДНАННЯ: 1) виставка
книг Конан Дойла;
2)
підручники для 7 класу;
3) творчі роботи учнів (ілюстрації, ребуси,
кросворди);
4) презентація А.Конан Дойл «Пістрява
стрічка».
ТИП УРОКУ: урок-дослідження.
Добро
і правда завжди поруч
ходять, завжди перемагають.
Прислів’я
«Якщо існує на світі Холмс,
то
це я сам».
А.Конан
Дойл
І. Мотивація учбової діяльності.
1)
Прослуховування мелодії «Шерлок Холмс»
2) Бесіда
- Які
асоціації виникли у вас, коли ви слухали музику? З чим пов’язані? Про якого героя ви згадали?
ІІ. Активізація опорних знань.
1) Слово вчителя.
- На минулому
уроці ми познайомилися із поняттям «детектив», біографією А.Конан Дойла, а
вдома ви прочитали оповідання «Пістрява стрічка». Давайте згадаємо, чи були
незнайомі вам слова?
Словник:
Бабуїн – мавпа
роду павіанів родини собакоголових. Поширений в Центральній та Східній Африці.
Бідарка - двоколісний однокінний візок на одну або дві особи.
2). Вікторина.
- Що таке
детектив?
(різновид пригодницької літератури, прозовий твір, у
якому в результаті розслідування розкривається повна таємниця, пов’язана із
злочином)
-
Кого
вважають засновником детективного жанру?
(Едгар По – американський письменник)
-
Які
письменники продовжили естафету написання детективів? (А.Конан
Дойл, Агата Крісті – в Англії; Жорж Сименон – у Франції; Джейм Чейз – у США та
ін)
-
Де
і коли народився Конан Дойл? (1859р., Единбург)
-
Ким
він був за професією? (лікарем)
-
Чому
почав писати? (з нудьги, бо було мало пацієнтів)
-
Хто
такий Джозеф Белл? (університетський
професор Конан Дойла, один із прототипів Шерлока Холмса)
-
Коли
і в якому творі вперше з’явився Шерлок Холмс? (1887р., повість «Етюд у ясно-червоних
кольорах»)
-
Як
називається метод логічного мислення Шерлока Холмса? (Дедукція)
-
Хто
є напарником і другом Холмса у його творах
(Доктор Ватсон)
-
Чому
Конан Дойл вирішив у 1891р. попрощатися із Шерлоком Холмсом? (йому
хотілося, щоб читачі пов’язували його ім’я не тільки з детективами, але й з іншими
жанрами)
-
Як
називалося останнє оповідання про Шерлока Холмса? («Старий дім Шостокомба», 1927р.)
-
Скільки
книг створив А.Конан Дойл за 50 років літературної діяльності? (70)
ІІІ.
Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
1) Слово
вчителя.
На сьогодні ви підготували повідомлення в групах, маючи
випереджальне завдання. А зараз ми проведемо дослідження за твором по таких
питаннях:
«Герої оповідання «Пістрява стрічка», доведемо, що
«Пістрява стрічка» - це оповідання,
покажемо, в чому особливості сюжету оповідання та чому «Пістрява
стрічка» - це детектив. Поговоримо про
образ Шерлока Холмса у творі.
2) Робота
в групах.
І
група. «Читачі» розповідають про героїв оповідання «Пістрява стрічка» та його
тему?
-
Шерлок
Холмс – нишпорка
-
Доктор
Ватсон – друг Шерлока Холмса
-
Джулія
і Хелін Стоунер – сестри
-
Лікар
Ройлотт – вітчим сестер
Тема –
розкриття вбивства Джулії і попередження вбивства Хелін Стоунер.
ІІ група. «Теоретики» доводять, що «Пістрява стрічка» -
це оповідання:
-
Невеликий
за розміром епічний прозовий твір, в якому невелика кількість героїв – Шерлок
Холмс, доктор Ватсон, Джулія і Хелін Стоунер, лікар Ройлотт; одна подія –
злочин (смерть Джулії Стоунер, друга – попередження злочину).
ІІІ
група. «Текстологи» показують особливості сюжету оповідання.
1) Експозиція
(- розповідь доктора Ватсона
про Шерлока Холмса та історію написання оповідання);
2) Зав’язка
(зустріч із Хелін Стоунер)
-
Інсценізація
уривку
-
На
що звернув увагу Шерлок Холмс?
-
Прихід
лікаря Ройлотта
3)
Розвиток дії (поїздка до Стоук-Морана: заповіт дружини лікаря, приїзд до будинку і його
огляд, ліжко прикріплене до підлоги, фальшивий дзвінок, душник до сусідньої
кімнати, посвистування, сейф, блюдечко з молоком, батіжок із петлею).
4)
Кульмінація (ніч в кімнаті Хелін, порятунок дівчини і смерть лікаря)
5)
Розв’язка (розповідь
Шерлока Холмса про розкриття ним злочину)
-
Перегляд
уривку з к/ф «Пістрява стрічка».
IV група. «Аналітики» доводять, що «Пістрява стрічка » -
детектив.
1.
Є
таємниця у творі – загибель Джулії;
2.
Головний
герой – детектив Шерлок Холмс.
3.
Є
друг і помічник нишпорки – доктор Ватсон; злочинець – містер Ройлотт;
4.
Серія
доказів – заповіт дружини на користь дочок; смерть сестри міс Стоунер; ремонт у
будинку і переселення Хелін до кімнати сестри; Хелін збирається заміж, як і Джулія;
ліжко прикріплене до підлоги, фальшиві шнур і дзвінок.
5.
Мотив
злочину – гроші (спадок)
6.
Сюжет
– це шлях розслідування злочину;
7.
Передбачуваність
фіналу – розкриття злочину;
8.
Зло
карається – смерть лікаря Грімсбі Ройлотта, вітчима Хелін.
V група. «Літературні критики» розповідають про образ
Шерлока Холмса в оповіданні.
1.
Інсценізація
епізоду «Зустріч із Хелін Стоунер».
2.
Бесіда.
-
Яким
постає Шерлок Холмс у цьому уривку? Доведіть свою думку.
П Л А Н.
1.
Хто
такий Шерлок Холмс?
2.
Портрет
його (зачитати) : «Вдягнений він був не
по-домашньому». «Сидів, підперши руками
підборіддя і дивлячись на вогонь».
3.
Риси
характеру:
а) безкорисливість
(працював «з любові до мистецтва, а не заради грошей»);
б) справедливість
(робить все можливе для встановлення істини);
в) могутній
аналітичний розум (користується методом дедукції, відкидає несуттєве,
вибудовує версії, зважує найдрібніші обставини);
г) спостережливість
(епізод із появою Хелін: «його погляд, не минаючи жодної дрібниці, безупинно й
уважно оглядав кімнату»);
д) мужність
(ризикує своїм життям заради розкриття злочину – влаштовує засідку у кімнаті
Хелін).
Є) турбота про
інших (не хоче брати Ватсона із собою в засідку, бо це небезпечно).
4. Ставлення
до Шерлока Холмса інших героїв (місіс Фарінтош, міс Стоунер, доктор Ватсон,
лікар Ройлотт «негідник»)
5. Думка
автора про персонажа (Див. слова епіграфа 2)
6. Мої
враження від героя.
ІІІ. Підбиття підсумків уроку.
1). Бесіда
- Який
головний конфлікт твору? (сімейний)
- Яку роль
відіграв Шерлок Холмс в оповіданні? – допоміг розв’язати конфлікт: врятував
дівчину, покарав злочинця.
- Визначте
ідейний зміст оповідання «Пістрява стрічка»
засуджує жадобу до грошей, яка заставляє вбивати;
Автор оспівує
розум, спостережливість, мужність Шерлока
Холмса, який розплутує сімейний
конфлікт;
закликає
шанувати сімейні цінності – любов, милосердя,
співчуття до
ближнього.
- Які
прислів’я найповніше розкривають ідею твору? (Хто яму копає іншому, сам у неї звалиться.
Хто мечем воює, той від меча й загине. Стався до інших так, як хотів би, щоб
ставилися до тебе. Насильство обертається про насильника. + Епіграф 1 )
- Чому саме це
прислів’я взяли за епіграф?
2). «Це цікаво»
А.Конан Дойл при написанні «Пістрявої стрічки» допустився
кілька помилок:
1) змії не можуть повзти по вільно висячій мотузці, їм
потрібна тверда основа;
2) змії глухі, не можуть чути свист лікаря.
3). Перегляд творчих робіт: висловлювання і відношення до них.
4). «Мікрофон».
Слово вчителя:
-
Я вважаю,
що твір А.Конан Дойла «Пістрява стрічка» навчив мене…
IV. Домашнє
завдання.
Прочитати
оповідання «Спілка рудих».
Переказувати
зміст, аналізувати.
Зробити творчі
роботи до оповідання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий